40 rokov OSV - Evolúcia bezpečnosti vozidiel OPEL

 

"Nenaštartuj bez zapnutia pásov!"

 

To bol slogan kampane, ktorú zahájil OPEL v roku 1974 v Nemecku, aby presvedčil vodičov k zapínaniu pásov pri šoférovaní. O 2 roky neskôr bolo zapínanie pásov povinné a od roku 1984 sú za nezapnuté pásy udeľované pokuty. OPEL používa pásy vo svojich vozidlách od roku 1973.

Bezpečné vozidlá OPEL (Opel Safety Vehicle- OSV), názov  výskumu vozidiel, počnúc KADETTom C, ktorý sa zaoberal najmä nárazom do prednej časti vozidla v rýchlosti približne 65km/h, ukázal smer, ktorým by sa mal uberať vývoj bezpečnostných prvkov. KADETT dostal aj pomenovanie OSV40, teda rýchlosť v míľach, pri ktorej boli testované nárazy. ASTRA J ukázala pokrok v bezpečnosti dosiahnutý evolúciou. Žne úspechy 40 ročného zdokonaľovania a je skvelým príkladom bezpečného vozidla s modernými asistenčnými systémami.

 

OSV 40 - Bezpečné vozidlá OPEL testované na náraz v rýchlosti 40mph (60km/h)

Presne pred 40 rokmi OPEL ukázal svoju myšlienku bezpečného kompaktného vozidla na 2. medzinárodnej technickej konferencií zvýšenej bezpečnosti vozidiel v Londýne. Inžinieri tam predviedli model KADETT C, ktorý bol ich majstrovským dielom, čo sa týkalo bezpečnosti. Zaujímavosťou bolo, že tento model bol navrhnutý, aby odolal nárazu v 65km/h a pri tom nevážil viac než 1000kg.

 

Energia nárazu absorbovaná polyuretánovou penou

Jednou z prvých vecí, ktoré si ľudia všimli boli objemnejšie nárazníky v porovnaní s konkurenciou. Tieto nárazníky boli plnené polyuretánovou penou, ktorá im dodala ich absorpčnú schopnosť. Penové články sa deformovali v kontrolovanom smere pri náraze nad 8km/h. Pri rýchlostiach nižších ako 8km/h spôsobil náraz len veľmi malú deformáciu. Taktiež dutiny prahov a dverí boli vyplnené polyuretánovou penou, aby sa zaistila bezpečnosť aj pri bočnom náraze. Zosilnené strešné lišty a operadlá predných sedadiel, ktoré boli zafixované pomocou konštrukcie pásov, umožnili nastavovanie sedadiel a zároveň poskytovali značnú stabilitu. Navyše, predné sklo bolo vyrobené z laminovaného skla, ktoré bolo prilepené priamo ku konštrukcií vozidla.

 

Interiér

Vo vnútri vozidla boli všetky povrchy, s ktorými mohol pasažier prísť do kontaktu pri nehode, zmäkčené a odpružené 2cm vrstvou polyuretánovej peny.

OSV-40 bolo taktiež prvé vozidlo, ktoré dbalo o bezpečnosť vo vnútri vozidla. Centrálny upozorňovací systém od firmy Hella sledoval 11 funkcií a zobrazoval možné chyby pomocou rozsvietenia kontroliek. 4 ďalšie svetielka za zadným oknom signalizovali núdzové brzdenie a tak isto sa zdvojnásobila intenzita svietenia výstražných svetiel. Vďaka svojej vysokej pozícii boli dobre viditeľné pre ostatných účastníkov premávky. Rozdelené spätné zrkadlo umožnilo skvelý výhľad a minimalizovalo mŕtvy bod.

Predné sedadlá boli rozšírené tak, aby vytvorili súvislú hranicu medzi predným a zadným priestorom v kabíne. Bočná podpora, najmä v oblasti ramien, zabraňovala vodičovi a pasažierom naraziť do seba v prípade bočného nárazu. Menšie opierky hlavy na predných sedačkách zabezpečili vodičov dobrý výhľad dozadu. Konštrukcia zadných pásov mala zaistiť bezpečnosť a prehľad. Všetky 4 sedadlá v OSV40 mali trojbodové pásy. Tie predné mali dokonca automatický napínací mechanizmus.

 

Všetky crash testy s prehľadom zvládol

OSV40 splnilo všetky podmienky pri crash testoch. Dokonca všetky 4 dvere mohli byť pri 65km/h náraze do pevnej prekážky, otvorené a karoséria vydržala. OSV 40 bol podobne pozoruhodný pri prednej zrážke s betónovým pylónom v 50km/h rýchlosti, pri bočnom a zadnom náraze do stĺpa a aj pri prevrátení na strechu.

 

OPEL ASTRA J- etalón bezpečnostných sysémov

Noví zástupcovia  triedy kompaktných vozidiel ukazujú, ako dynamicky pokročil vývoj od roku 1974. Okrem zosilnenia konštrukcie, nová ASTRA ponúka zlepšenú pasívnu bezpečnosť a moderné asistenčné systémy, ktoré rozhodne zvyšujú bezpečnosť a pohodlie cestujúcich.

2. generácia OPEL EYE je základom asistenčných systémov. Inžinieri vylepšili sledovanie jazdného pruhu a rozpoznávanie značiek.

 

Adaptívny tempomat

Radarový tempomat pomáha vodičov udržiavať požadovanú rýchlosť a to v bezpečnej vzdialenosti od vpredu idúceho vozidla, ktorú si môže zvoliť vodič sám. Pri pustenom tempomate radar pravidelne sleduje vzdialenosť do 150m pred autom. Vzdialenosť od vpredu idúceho auta je zobrazená v strede obrazovky.

Ak vodič nereaguje na zvukové a vizuálne upozornenia brzdením , systém predpokladá možný náraz a v krajných prípadoch automaticky pribrzdí vozidlo. Astra je brzdená brzdným systémom, ktorému pomáhajú systémy ako ABS alebo ESP+.

 

Adaptívne svetlomety

Posledná generácia AFL+ bixenónových svetlometov zahŕňa kopu inteligentných svetelných funkcii ako asistent diaľkových svetiel, dynamické svietenie do zákrut, statické natáčanie svetlometov a adaptívne svietenie, ktoré reaguje automaticky na dopravnú situáciu (profil cesty, viditeľnosť) a podľa toho upraví nastavenie predných svetlometov.

 

Balíček pre pasívnu bezpečnosť

Štandardom je 6 airbagov v interiéri Astry. V prípade, že sa aktivuje airbag alebo napinák pásov, rozsvieti sa varovné svetlo a dvere sa automaticky odomknú. V ASTRE sa taktiež nachádza Pedal Release System (PRS), ktorý odpojí pedále v prípade čelnej kolízie, aby sa predišlo zraneniu chodidiel a spodnej časti nôh.

 (default) 34 queries took 76 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SHOW FULL COLUMNS FROM `pages`16162
2SELECT CHARACTER_SET_NAME FROM INFORMATION_SCHEMA.COLLATIONS WHERE COLLATION_NAME= 'utf8_slovak_ci';116
3SHOW FULL COLUMNS FROM `users`12125
4SHOW FULL COLUMNS FROM `partners`16165
5SELECT CHARACTER_SET_NAME FROM INFORMATION_SCHEMA.COLLATIONS WHERE COLLATION_NAME= 'utf8_general_ci';111
6SHOW FULL COLUMNS FROM `memberinfos`404011
7SHOW FULL COLUMNS FROM `ranks`222
8SHOW FULL COLUMNS FROM `paymentmethods`441
9SHOW FULL COLUMNS FROM `membercars`17171
10SHOW FULL COLUMNS FROM `fueltypes`441
11SHOW FULL COLUMNS FROM `transmissions`441
12SHOW FULL COLUMNS FROM `axles`441
13SHOW FULL COLUMNS FROM `vipcards`882
14SHOW FULL COLUMNS FROM `categories`10102
15SHOW FULL COLUMNS FROM `attachments`773
16SHOW FULL COLUMNS FROM `attachments_pages`331
17SHOW FULL COLUMNS FROM `menuitems`13133
18SHOW FULL COLUMNS FROM `menus`552
19SHOW FULL COLUMNS FROM `settings`551
20SELECT `Setting`.`title`, `Setting`.`content` FROM `settings` AS `Setting` WHERE 1 = 1 111
21SELECT `Page`.`id`, `Page`.`content`, `Page`.`highlight_content`, `Page`.`highlight_url`, `Page`.`created`, `Page`.`modified` FROM `pages` AS `Page` LEFT JOIN `users` AS `User` ON (`Page`.`user_id` = `User`.`id`) LEFT JOIN `categories` AS `Category` ON (`Page`.`category_id` = `Category`.`id`) WHERE `Page`.`is_highlight` = 1 AND `Page`.`status` != 3 ORDER BY `Page`.`modified` desc 8810
22SELECT `Attachment`.`id`, `Attachment`.`name`, `Attachment`.`saved_name`, `Attachment`.`type`, `Attachment`.`size`, `Attachment`.`created`, `Attachment`.`modified`, `AttachmentsPage`.`id`, `AttachmentsPage`.`page_id`, `AttachmentsPage`.`attachment_id` FROM `attachments` AS `Attachment` JOIN `attachments_pages` AS `AttachmentsPage` ON (`AttachmentsPage`.`page_id` IN (274, 257, 261, 258, 256, 198, 195, 197) AND `AttachmentsPage`.`attachment_id` = `Attachment`.`id`) 001
23SELECT `Menuitem`.`id`, `Menuitem`.`menu_id`, `Menuitem`.`title`, `Menuitem`.`url`, `Menuitem`.`parent_id`, `Menuitem`.`lft`, `Menuitem`.`rght`, `Menuitem`.`status`, `Menuitem`.`emph`, `Menuitem`.`is_category_list`, `Menuitem`.`sort`, `Menuitem`.`created`, `Menuitem`.`modified`, `Menu`.`id`, `Menu`.`title`, `Menu`.`status`, `Menu`.`created`, `Menu`.`modified` FROM `menuitems` AS `Menuitem` LEFT JOIN `menus` AS `Menu` ON (`Menuitem`.`menu_id` = `Menu`.`id`) WHERE `Menuitem`.`menu_id` = 2 AND `Menuitem`.`status` != 3 ORDER BY `Menuitem`.`sort` asc 881
24SELECT `Category`.`id`, `Category`.`title`, `Category`.`status`, `Category`.`parent_id`, `Category`.`show_in_menu`, `Category`.`lft`, `Category`.`rght`, `Category`.`created`, `Category`.`modified`, `Category`.`id_old` FROM `categories` AS `Category` WHERE `Category`.`status` != 3 AND `Category`.`show_in_menu` = 1 551
25SHOW FULL COLUMNS FROM `adpositions`991
26SHOW FULL COLUMNS FROM `advertisements`13131
27SELECT `Adposition`.`id`, `Adposition`.`title`, `Adposition`.`comment`, `Adposition`.`position_width`, `Adposition`.`position_height`, `Adposition`.`ad_width`, `Adposition`.`ad_height`, `Adposition`.`visible_ads_count`, `Adposition`.`status` FROM `adpositions` AS `Adposition` WHERE `Adposition`.`status` = 1 221
28SELECT `Advertisement`.`id`, `Advertisement`.`adposition_id`, `Advertisement`.`partner_id`, `Advertisement`.`valid_from`, `Advertisement`.`valid_to`, `Advertisement`.`saved_filename`, `Advertisement`.`alt`, `Advertisement`.`url`, `Advertisement`.`status`, `Advertisement`.`display_count`, `Advertisement`.`click_count`, `Advertisement`.`created`, `Advertisement`.`modified` FROM `advertisements` AS `Advertisement` WHERE `Advertisement`.`valid_from` <= '2021-09-19 21:17:07' AND `Advertisement`.`valid_to` >= '2021-09-19 21:17:07' AND `Advertisement`.`status` = 1 AND `Advertisement`.`adposition_id` IN (4, 5) ORDER BY RAND() ASC 111
29UPDATE `advertisements` AS `Advertisement` LEFT JOIN `adpositions` AS `Adposition` ON (`Advertisement`.`adposition_id` = `Adposition`.`id`) SET `Advertisement`.`display_count` = Advertisement.display_count + 1 WHERE `Advertisement`.`id` = (17)12
30SELECT `Page`.`id`, `Page`.`category_id`, `Page`.`page_type`, `Page`.`layout_id`, `Page`.`title`, `Page`.`content`, `Page`.`status`, `Page`.`is_highlight`, `Page`.`highlight_content`, `Page`.`highlight_url`, `Page`.`user_id`, `Page`.`vip_only`, `Page`.`created`, `Page`.`modified`, `Page`.`view_count`, `Page`.`old_author_id`, `User`.`id`, `User`.`user`, `User`.`password`, `User`.`pwd_old`, `User`.`status`, `User`.`name`, `User`.`nickname`, `User`.`email`, `User`.`admin`, `User`.`partner_id`, `User`.`created`, `User`.`modified`, `Category`.`id`, `Category`.`title`, `Category`.`status`, `Category`.`parent_id`, `Category`.`show_in_menu`, `Category`.`lft`, `Category`.`rght`, `Category`.`created`, `Category`.`modified`, `Category`.`id_old` FROM `pages` AS `Page` LEFT JOIN `users` AS `User` ON (`Page`.`user_id` = `User`.`id`) LEFT JOIN `categories` AS `Category` ON (`Page`.`category_id` = `Category`.`id`) WHERE `Page`.`id` = 264 AND `Page`.`status` = 1 LIMIT 1112
31SELECT `Attachment`.`id`, `Attachment`.`name`, `Attachment`.`saved_name`, `Attachment`.`type`, `Attachment`.`size`, `Attachment`.`created`, `Attachment`.`modified`, `AttachmentsPage`.`id`, `AttachmentsPage`.`page_id`, `AttachmentsPage`.`attachment_id` FROM `attachments` AS `Attachment` JOIN `attachments_pages` AS `AttachmentsPage` ON (`AttachmentsPage`.`page_id` = 264 AND `AttachmentsPage`.`attachment_id` = `Attachment`.`id`) 001
32UPDATE `pages` AS `Page` LEFT JOIN `users` AS `User` ON (`Page`.`user_id` = `User`.`id`) LEFT JOIN `categories` AS `Category` ON (`Page`.`category_id` = `Category`.`id`) SET `Page`.`view_count` = Page.view_count + 1 WHERE `Page`.`id` = 26412
33SELECT `Category`.`lft`, `Category`.`rght` FROM `categories` AS `Category` WHERE `Category`.`id` = 1 LIMIT 1110
34SELECT `Category`.`id`, `Category`.`title` FROM `categories` AS `Category` WHERE 1 = 1 AND `Category`.`lft` <= 1 AND `Category`.`rght` >= 6 ORDER BY `Category`.`lft` asc 110
(forum) 5 queries took 23 ms
NrQueryErrorAffectedNum. rowsTook (ms)
1SHOW FULL COLUMNS FROM `phpbb_posts`26265
2SELECT CHARACTER_SET_NAME FROM INFORMATION_SCHEMA.COLLATIONS WHERE COLLATION_NAME= 'utf8_bin';115
3SELECT CHARACTER_SET_NAME FROM INFORMATION_SCHEMA.COLLATIONS WHERE COLLATION_NAME= 'utf8_unicode_ci';113
4SHOW FULL COLUMNS FROM `phpbb_topics`34342
5SHOW FULL COLUMNS FROM `phpbb_forums`42428